single

Jak peklować mięso krok po kroku?

Peklowanie mięsa jest jednym ze sposobów konserwowania żywności. Przedłuża ona okres przydatności do spożycia oraz poprawia smak i aromat produktów. Proces ten można wykorzystać do przygotowania mięsa do gotowania, wędzenia lub pieczenia. Może być również stosowany w celu zastąpienia kupowanych w sklepie mięs zdrowszymi alternatywami. Jakich przypraw najlepiej używać i jak długo należy peklować mięso? Poniższy artykuł pomoże Ci się tego dowiedzieć.

Jak peklować mięso

Peklowanie mięsa to proces przygotowania mięsa do pieczenia lub wędzenia. Proces ten przedłuża okres przydatności do spożycia przygotowanych produktów, nadaje odpowiedni smak, aromat i kolor oraz zapobiega rozwojowi bakterii chorobotwórczych. Przygotowywanie potraw na święta, takie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc czy inne uroczystości rodzinne, obejmuje peklowanie mięsa.

W ten sposób przygotowujemy szynkę i schab. Ale możemy również peklować inne elementy, takie jak boczek, karkówka, słonina czy filet z kurczaka. Ważne jest, aby z mięs, które są peklowane, usunąć kości. Mogą one przyspieszyć proces psucia się mięsa.

Co można wykorzystać do peklowania mięsa?

Jakie przyprawy najczęściej stosuje się do przyprawiania mięsa? Jaki rodzaj peklowania mięsa jest najbardziej skuteczny, aby umożliwić jego późniejsze wykorzystanie do dalszej obróbki, np. wędzenia lub pieczenia.

Marynata, którą stosujemy do peklowania mięs składa się z wody, soli, saletry (zwanej też azotynem sodu) i cukru. Mieszanka powinna być doprawiona lubianymi przez nas ziołami i przyprawami, takimi jak czosnek, liść laurowy (ziele angielskie), rozmaryn, czarny pieprz, goździki, kolendra. Przyprawy mogą nie tylko wzbogacić smak i aromat produktu końcowego, ale także przedłużyć okres przydatności mięsa do spożycia.

Jak długo można konserwować mięso?

Rodzaj mięsa i metoda peklowania decydują o tym, jak długo można je peklować. Peklowanie na mokro może trwać od kilku do nawet kilkunastu dni. Peklowanie na sucho może trwać nawet do 20 dni.

Peklowanie mięsa wymaga nie tylko czasu, ale również temperatury i naczynia, w którym jest ono przechowywane. Idealna temperatura wynosi od 4 do 8 stopni Celsjusza. Dlatego najlepszym miejscem do przechowywania przygotowanego produktu w lodówce jest dolna półka. Należy zadbać o to, aby podczas procesu peklowania mięso było całkowicie zanurzone w solance. Dobrym pomysłem, aby zapobiec wypływaniu produktu, jest dodanie ciężaru do naczynia. Wybierając naczynie do peklowania najlepiej używać naczyń kamionkowych, szklanych oraz nieporysowanych, nieuszkodzonych naczyń emaliowanych. Nie jest to miejsce na używanie materiałów stalowych.

Wędliny - korzyści zdrowotne

O ile wcześniejsza obróbka mięs może przedłużyć ich trwałość oraz wzbogacić smak i aromat gotowych produktów, o tyle nie zawsze jest korzystna dla naszego zdrowia. Solanka może sprawić, że mięsa będą bardziej rakotwórcze niż dodane do nich związki. Najlepiej unikać jedzenia tych produktów i trzymać się świeżego mięsa. Nadal będą one zdrowsze niż wiele mięs kupionych w sklepie, więc można je jeść od czasu do czasu.

Rodzaje i zastosowanie dodatków w peklowaniu mięsa

Peklowanie mięsa na mokro

Peklowanie na mokro, zwane również marynowaniem, to jedna z najpopularniejszych metod peklowania mięsa. Polega ona na peklowaniu szynek i innych mięs w solance. Należy jednak wzbogacić ją o odpowiednie ilości ziół i przypraw. Poprawi to smak i aromat przygotowanych produktów, a także miękkość i kruchość. Od rodzaju wybranego mięsa zależy, jak długo będzie się ono peklowało w solance. Najdłużej pekluje się golonka, która może być gotowa już po ośmiu dniach. Schabowy potrzebuje około 10 dni. Peklowanie szynki może trwać nawet do 15 dni. Pamiętaj, że czas potrzebny na peklowanie mięsa zależy od tego, jak duży jest produkt. Im jest on dłuższy, należy przewidzieć więcej czasu na suszenie.

Jakie są najlepsze składniki do peklowania mięsa na mokro?

Chociaż składniki używane do peklowania mięsa są podobne, możemy dodać do mieszanki nasze ulubione przyprawy i zmienić proporcje, aby dostosować je do naszych gustów. Do peklowania mięsa na mokro można użyć roztworu solanki. Pozwala to na przeniknięcie mieszanki do głębszych warstw produktu.

Oto przykładowy przepis na peklowanie mięsa na mokro:

Składniki: 4 kg mięsa do wyboru (szynka lub schab, pierś z kurczaka lub karkówka), 80 g soli peklującej, 2 litry wody, po 2 łyżeczki tymianku, majeranku i herbes du Provence, 2 liście laurowe, kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego i kilka ząbków czosnku.

Wymieszaj wodę, sól i przyprawy. Dodaj mięso do marynaty, upewniając się, że jest całkowicie przykryte. Przykryj naczynie folią i wstaw do lodówki. Czas peklowania będzie różny w zależności od rodzaju mięsa. Szynka potrzebuje około 10 dni na peklowanie, natomiast wieprzowina około 15 dni. Pamiętaj, aby codziennie obracać mięso, upewniając się, że jest całkowicie zanurzone w wodzie i ma odpowiedni kolor. Po peklowaniu mięso to jest gotowe do dalszej obróbki kulinarnej, takiej jak pieczenie czy wędzenie.

Jak peklować mięso na sucho?

Peklowanie mięsa na sucho to druga metoda. Polega ona na roztarciu w moździerzu składników mieszanki peklującej (saletry, ziaren ziela angielskiego, cukru i gorczycy, a także kolendry i innych ulubionych przypraw). Następnie należy natrzeć nią mięso. Posolić naczynie, następnie dodać masę mięsną. Posypać przyprawami, przykryć i obciążyć. Pamiętaj, aby po peklowaniu w ten sposób mięso obracać co dwa dni.

Peklowanie mięsa na sucho wymaga określonej ilości przypraw na kilogram. Oto standardowy przepis. 100g soli, 2g saletry, 3-4 gramy ziela angielskiego, 2-3 ziarna pieprzu, ćwierć łyżeczki soli na 1kg przygotowywanego produktu to najczęstsze zastosowanie w takim przypadku. Jest to tylko propozycja. Możesz dodać swoje ulubione przyprawy, aby było jeszcze smaczniej. Do wyboru masz majeranek, kolendrę i gorczycę, słodką lub wędzoną pimrikę, a także rozmaryn i jagody jałowca.

Mieszankę dokładnie miesza się w moździerzu. Tak przygotowaną zaprawą naciera się mięso, a zaprawę pozostawia się w lodówce na kilka dni, podobnie jak w przypadku peklowania na mokro. Jak długo trwa peklowanie mięsa na sucho? To zależy od rodzaju mięsa. Golonka wieprzowa będzie peklowana przez 7-8 dni, schab przez 10 dni, a szynka przez 15 dni. Mięso powinniśmy obracać co drugi dzień, następnie po peklowaniu poddać je dalszej obróbce, np. wędzeniu lub pieczeniu.