single

Dieta GAPS - zasady, przepisy, skuteczność i wpływ na organizm

GAPS to dieta eliminacyjna, która opiera się na idei powiązania układu pokarmowego ze strefą psychiczną. GAPS to skrót od słów Gut and Psychology Syndrome (Zespół Jelita i Psychologii). Oznacza to, że dieta ma charakter zarówno psychologiczny, jak i gastrologiczny. Jej głównym celem jest zmniejszenie stanu zapalnego, szczególnie w jelitach. Stosowana jest w leczeniu niektórych chorób, takich jak schizofrenia czy autyzm.

Dieta GAPS - założenia

Podstawową zasadą diety jest drastyczne ograniczenie spożycia cukrów prostych lub węglowodanów. Powoduje to zwiększenie spożycia innych składników odżywczych, takich jak mięso, ryby i jaja, a także warzywa, nabiał i fermentowane produkty mleczne.

Etapy menu eliminacyjnego

GAPS obejmuje kilka etapów, które różnią się czasem trwania i ilością pokarmów w codziennym menu. Są to etapy diety GAPS:

  • Pierwszy etap służy oczyszczeniu organizmu. Trwa on od 5 do 7 dni. Zasady menu zakładają spożywanie bulionu z kości, mięsa, kości, szpiku kostnego i tłuszczu zwierzęcego. Rosół nie zawiera żadnych innych składników, takich jak ryż, makaron czy warzywa. Do rosołu w końcowej fazie można stopniowo wprowadzać niewielkie ilości soków kiszonych. Ma to na celu lepsze oczyszczenie organizmu. Podczas robienia bulionu trzeba używać produktów wysokiej jakości. Możemy w nim wykorzystać również ryby. Jest to przepis, który zapewni prawidłowe trawienie.
  • W drugim etapie diety GAPS dominującym pokarmem jest rosół. Powoli wprowadzamy jednak inne produkty, takie jak kiszone produkty i soki z kiszonych ogórków, delikatne duszone warzywa, surowe żółtka jaj.
  • Etap 3 pozwala nam dodać do jadłospisu jajka gotowane i smażone, a także awokado, tłuszcze roślinne i zwierzęce oraz bezzbożowe naleśniki. Etap 4 obejmuje mięsa pieczone i gotowane, soki warzywne oraz pieczywo bezzbożowe. Etap piąty dopuszcza do menu surowe warzywa i gotowane owoce, najlepiej jabłka.
  • Szósty etap to stopniowy powrót do tradycyjnych nawyków żywieniowych, ale nadal może być oparty na dozwolonych produktach.

Dieta GAPS - Polecane produkty w jadłospisie

Ten rodzaj diety powinien zawierać konkretne produkty spożywcze, które poprawią funkcjonowanie układu jelitowo-mózgowego. Należą do nich przede wszystkim:

  • Wysokiej jakości mięso, ryby i skorupiaki. Mięso można mrozić lub odświeżać, ale należy pamiętać, że nigdy nie powinno być ono wędzone, konserwowane lub surowe. Tłustsze mięsa i mięsa, które obrzeża kości są szczególnie zalecane w przepisach. W poszukiwaniu ryb należy unikać ryb drapieżnych.
  • Na śniadanie zaleca się jeść co najmniej 2 jajka dziennie. Jajka powinny być wysokiej jakości, hodowane ekologicznie. Żółtko można jeść na surowo, natomiast białko można lekko ściąć. Ułatwi to przygotowanie jajek gotowanych na miękko lub smażonych.
  • Masło i fermentowane produkty mleczne
  • Najlepsze są świeże warzywa, z wyjątkiem tych o wysokiej zawartości skrobi. Takie warzywa najlepiej gotować na parze, dusić lub piec. Świetnie sprawdzają się również w zupach i sosach przygotowanych na ich bazie. Może zainteresuje Cię również ten artykuł o diecie okiennej.
  • Oprócz zielonych bananów, owoców.
  • Orzechy, migdały, tłuszcze roślinne i zwierzęce.

Produkty niewskazane w diecie GASP

Dieta ta powinna być wolna od następujących produktów:

  • Ziarna: Chleb, pszenica, żyto i kukurydza, ryż, kasze i makarony.
  • Warzywa skrobiowe: ziemniaki i pasternak, topinambur.
  • Niedozwolone są rośliny strączkowe (soja i ciecierzyca, a także soczewica, fasola, bób i groch). Dozwolona jest jedynie świeża zielona fasolka.
  • Owoce i ich przetwory
  • Cukier i produkty, które zawierają cukier, a także inne substancje słodzące, takie jak syrop klonowy, syrop kukurydziany, melasa i aspartam.
  • Czekolada, kakao, ciasteczka i ciasta, gofry i inne słodycze.
  • mleko,
  • Produkty wysoko przetworzone obejmują posiłki w puszkach, gotowe posiłki i konserwy.
  • Wędzone mięso, przetworzone mięso
  • Kawa, mocna herbata, soki owocowe (z wyjątkiem świeżo wyciskanych), oraz alkohol (czasami dopuszczalne jest wypicie niewielkiej ilości z posiłkiem).

Dla kogo przeznaczona jest ta dieta?

Według twórców diety GAPS i informacji dostępnych na forum, może być ona stosowana jako wsparcie przy niektórych zaburzeniach, takich jak autyzm, schizofrenia ADHD, zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne czy inne zaburzenia psychiczne. Chociaż niektóre badania wykazały, że może mieć pozytywne wyniki, nie jest to leczenie wszystkich schorzeń. Dieta ta, podobnie jak dieta kopenhaska i diety wysokowęglowodanowe nie jest dobrze zbilansowana pod względem niezbędnych składników odżywczych. Pacjenci ze schizofrenią lub autyzmem nie powinni szukać opinii w internecie, ale przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian powinni skonsultować się z lekarzem.

Jakie są efekty odchudzania?

Diety GAPS są czasami stosowane jako pomoc w utracie wagi. Ten rodzaj żywienia nie ma na celu wspomagania utraty wagi. GAPS, podobnie jak inne diety niedoborowe i dieta kopenhaska, nie dostarcza wszystkich potrzebnych nam składników odżywczych, więc nie jest dobrą opcją dla zdrowej utraty wagi.

Dieta GAPS a inne rodzaje diet

Dieta wysokowęglowodanowa (która ma na celu dostarczenie dużej ilości tych składników odżywczych) może być przeciwieństwem diety GAPS. Diety typu GAPS nie zalecają cukrów prostych ani złożonych.

Diety niedoborowe mogą prowadzić do niedoborów ważnych składników odżywczych. Dieta GAPS i dieta kopenhaska nie są zalecane do wspomagania konkretnych chorób, takich jak Hashimoto. Niektóre diety przy Hashimoto wymagają wykluczenia pewnych produktów, ale nie ma ich wiele. Chociaż istnieją opinie, że dieta przy Hashimoto powinna wykluczać produkty zawierające nabiał i gluten, jest to konieczne tylko w przypadku zidentyfikowania konkretnych nietolerancji pokarmowych.