single

Najczęstsze mity dotyczące produktów spożywczych

Istnieje tak wiele mitów na temat produktów spożywczych, że aż trudno w nie uwierzyć. Cielęta mogą pić tylko mleko, jajka podnoszą cholesterol, rośliny strączkowe i psiankowate rozregulowują tarczycę. Prawda jest taka, że wiele z tych twierdzeń jest nieprawdziwych. Wykluczenie pewnych produktów z jadłospisu może prowadzić do niedoborów żywieniowych, a w końcu do złego stanu zdrowia. Dziś przyjrzymy się niektórym z nich.

Orzechy są wysokokaloryczne i powinny być wyeliminowane z naszej diety - MIT

Mimo że orzechy są wysokokaloryczne (orzechy laskowe mają 600 kcal, orzechy makadamia - 750 kcal), to nadal są wartościowym produktem, który można jeść nawet będąc na diecie. Są bogate w witaminy z grupy B, witaminę E oraz cenne minerały, takie jak magnez, wapń, żelazo czy cynk. Ważne jest, aby ograniczyć ich spożycie do niewielkiej ilości w ciągu dnia.

FAKT: Rośliny strączkowe nie są polecane każdemu

Chociaż rośliny strączkowe mogą być zdrowym elementem diety ze względu na wysoką zawartość białka roślinnego oraz witamin, minerałów i błonnika, nie są zalecane dla każdego. Osoby z wrażliwą błoną śluzową żołądka, zaawansowaną chorobą przełyku i zaawansowaną chorobą wrzodową powinny ich unikać. W przypadku niektórych chorób autoimmunologicznych, takich jak choroby tarczycy, czasami zaleca się ograniczenie (ale nie wyeliminowanie) roślin strączkowych.

FAKT: Cukier nie krzepnie

Choć hasło "cukier krzepi" było popularne w minionych latach, może przynieść więcej szkody niż pożytku dla naszego organizmu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego spożycie cukru przez przeciętnego Polaka w 2018 roku wyniosło 51,1 kilograma, czyli około 28 łyżeczek dziennie, wobec zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia 5 łyżeczek. Nadmierne spożycie białego cukru może prowadzić do wielu chorób dietozależnych, w tym cukrzycy, chorób układu krążenia i niektórych nowotworów.

Gorącą herbatę można przygotować bez cukru, dodając zamiast niego miód - MIT

Miód jest cennym naturalnym składnikiem zdrowotnym. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i wspierające odporność. Wszystkie te korzyści tracimy, gdy miód dodamy do napojów o temperaturze powyżej 40 stopni C. W przeciwnym razie będzie to tylko zwykły słodzik o mniejszej liczbie kalorii niż zwykły cukier. Najlepiej jest stopniowo ograniczać słodycz.

Będziemy mieć niedobór wapnia, jeśli nie będziemy spożywać mleka - MIT

Wbrew temu, co widzimy w Internecie, produkty mleczne i nabiał są wartościowymi produktami, które dostarczają nam dużych ilości wapnia i białka. Jednak te składniki odżywcze można znaleźć również w innych miejscach. Białko można uzyskać z mięsa, ryb, jaj i roślin strączkowych, a także orzechów, nasion, bakalii i zbóż. Dobrym źródłem wapnia są niektóre warzywa, takie jak szpinak, jarmuż, brokuły czy kapusta pekińska, a także otręby pszenne oraz nasiona sezamu i maku, suszone rodzynki i morele, orzechy oraz ryby (zwłaszcza małe ryby, które mają ości, jak szproty i sardynki).

Jajka podnoszą poziom cholesterolu - MIT

Nie jest to jednak jedyny sposób. Istnieje wiele badań, które sprawdzają wpływ spożycia jaj na poziom cholesterolu. Wyniki te różnią się w zależności od roku. Ostatnie badania wykazały, że spożycie jaj może zwiększyć "zły" cholesterol LDL. Jednak efekt ten jest niewielki i dotyczy tylko kilku osób. Najlepiej jest ograniczyć spożycie jaj do 2-3 jaj tygodniowo, jeśli masz chorobę serca lub jesteś w grupie wysokiego ryzyka rozwoju cukrzycy. Jeśli jednak jesteś zdrowy i masz zróżnicowaną i zbilansowaną dietę, możesz nieco zwiększyć spożycie jaj.

Twaróg jest najlepszym źródłem wapnia - MIT

Produkty mleczne są bogate w wapń i dobrze przyswajalne, ale niekoniecznie biały twaróg. Jogurt naturalny, mleko, śmietana, kefir, śmietanka, a zwłaszcza ser żółty i ser Feta zawierają znacznie więcej wapnia. Produkty te należy spożywać z umiarem, gdyż zawierają duże ilości niekorzystnych, nasyconych kwasów.

Twarogi są najlepszym źródłem wapnia - MIT

Produkty mleczne są bogate w wapń i dobrze przyswajalne, ale niekoniecznie biały twaróg. Jogurt naturalny, mleko, śmietana, kefir, śmietanka, a zwłaszcza ser żółty i ser Feta zawierają znacznie więcej wapnia. Produkty te należy spożywać z umiarem, gdyż zawierają duże ilości niekorzystnych, nasyconych kwasów.