single

Dieta lekkostrawna - zasady, produkty, przepisy

Każdy dietetyk powie Ci, że warto jeść pożywne potrawy, które ilościowo są dostosowane do dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Rzadko poruszana jest kwestia tego, jak poszczególne potrawy wpływają na procesy trawienne człowieka. Dieta o określonej ilości kalorii może być trudniejsza do strawienia niż podobna kalorycznie. W kontekście chęci zwiększenia aktywności, szkodliwe może być objadanie się posiłkami, które zbyt długo pozostają w układzie pokarmowym. Osoby z różnymi zaburzeniami trawienia muszą jeść lekkostrawne pokarmy. Pomaga to uzupełnić braki w układzie.

Kto potrzebuje diety lekkostrawnej?

Lekkie posiłki są łatwiejsze dla układu trawiennego niż przetworzone posiłki, które mają zły rozkład składników odżywczych. W związku z tym ważne jest, aby dieta lekkostrawna była wsparciem dla osób, które wracają do zdrowia po każdym rodzaju choroby, nie tylko związanej z żołądkiem lub jelitami. Dieta lekkostrawna to taka, która ma niższą zawartość błonnika pokarmowego i niską zawartość tłuszczu. Nie ma jednej, standaryzowanej definicji diety lekkostrawnej. Jest to termin, który odnosi się do lekkiej modyfikacji normalnej diety człowieka, z wyłączeniem posiłków, które mogą znacząco obciążyć Twój układ pokarmowy. Można skorzystać z lekkich jadłospisów:

  • Każdy, kto chce poprawić stan swojego układu pokarmowego.
  • Osoby po operacjach, rekonwalescenci
  • Pacjenci ze słabą pracą jelit i żołądka
  • Osoby z chorobami wirusowymi i przeziębieniami
  • seniorów,
  • Ludzie, którzy chcą schudnąć
  • dzieci,
  • Osoby, które chcą zmniejszyć spożycie lipidów w diecie.

Jakie są podstawowe zasady diety lekkostrawnej?

Plan żywieniowy lekkostrawny jest modyfikacją diety podstawowej. Jest to najlepszy sposób na zdrowe odżywianie. Nie zmienia on znacząco zasad standardowej diety. Jest to właściwie niewielka modyfikacja właściwości odżywczych poszczególnych posiłków. Nie oznacza to, że należy jeść mniej lub ograniczać ilość spożywanych posiłków. Podstawową zasadą diety lekkiej jest dostarczenie takiej samej ilości energii jak w przypadku diety standardowej. Dieta lekkostrawna redukcyjna jest wyjątkiem od tej zasady i jest stosowana w przypadku nadwagi lub otyłości. Unikaj spożywania pokarmów o dużej zawartości błonnika pokarmowego, gdy próbujesz stosować dietę lekką. Ma on dużą zdolność wiązania wilgoci, co powoduje jego rozszerzanie się w układzie pokarmowym. Może dawać duże uczucie sytości, a jednocześnie rozciągać ściany różnych narządów, zwiększając uczucie pełności. Najlepiej jest ograniczyć spożycie błonnika, ale nie rezygnować z niego. Kolejną zasadą, której należy przestrzegać podczas stosowania diety lekkostrawnej, jest rezygnacja z pokarmów przetworzonych, smażonych w głębokim tłuszczu i mocno przyprawionych. Osoby stosujące dietę lekkostrawną powinny zrezygnować z dodawania do gotowych posiłków octu, ostrej papryki czy pieprzu.

Prosta dieta lekkostrawna - jak jeść lekko?

Pokarmy lekkostrawne nie potrzebują zbyt wiele czasu, aby zostać wchłonięte przez układ pokarmowy człowieka. Są one szybko trawione, a wszelkie odpady metaboliczne są szybko eliminowane z organizmu. Błędne jest myślenie, że dieta szybkostrawna jest łatwa do strawienia. Spożywanie gotowych posiłków lub produktów błyskawicznie smażonych jest naruszeniem jej zasad. Proste, lekkostrawne dania powinny być przygotowywane na parze lub w trakcie gotowania. Duszenie jest dozwolone, o ile nie dotyczy ciężkiej i tłustej karkówki czy pieczeni lub innych niekorzystnych składników. Zalecane są następujące pokarmy: jajka, gotowane chude mięsa i wędliny, nabiał, produkty mleczne oraz pieczywo pszenne. Do popularnych lekkich posiłków można zaliczyć również ryż lub kaszę manną.

Dieta lekkostrawna - produkty, których należy unikać

  • Tuczące mięsa
  • kiełbasy wątpliwej jakości
  • warzywa strączkowe,
  • Wysokotłuszczowa śmietana i sery
  • Ser przetworzony
  • Makarony pełnoziarniste
  • Dobrą opcją są surowe warzywa, takie jak rzodkiewki i papryka.
  • Frytki smażone na maśle

Prosta dieta powinna być uzupełniona o regularne ćwiczenia, jeśli to możliwe. Nie dotyczy to osób, które przechodzą rekonwalescencję lub są chore. Dla nich nadmierne spalanie kalorii mogłoby być szkodliwe dla zdrowia. Lekkie, nieobciążające ćwiczenia powinny być integralną częścią każdego dnia, biorąc pod uwagę możliwości danej osoby.

Czy podawanie dziecku prostej, lekkostrawnej diety jest bezpieczne?

Dzieci mogą spożywać lekkostrawny pokarm. Wspomaga ona rekonwalescencję i pozwala dzieciom na powrót do pełni sił. Zalecana jest dla niemowląt ze względu na rozwój i funkcjonowanie układu pokarmowego. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, zanim zacznie się układać jadłospis. Dieta dziecka powinna być lekkostrawna i bogata w wartościowe tłuszcze, wysokiej jakości białko oraz zbilansowane ilości błonnika pokarmowego. Należy zadbać o dużą ilość wody. W przypadku choroby organizm szybciej się odwadnia. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci w każdym wieku. Nie powinniśmy podawać dzieciom napojów gazowanych, smażonych potraw, czy fast foodów. Nie należy podawać dziecku dużych porcji. Nasza pociecha nie będzie w stanie zjeść tego typu posiłków, jeśli nie będzie pewna. Lepiej podzielić dzienne menu na pięć pozycji, z których każda będzie podawana w równych odstępach czasu.