single

Dieta refluksowa - zasady, jadłospisy, przepisy

Refluks żołądkowo-przełykowy to zaburzenie w układzie pokarmowym, które wynika z nadmiernego gromadzenia się pokarmu w żołądku. Wymaga stosowania specjalnej diety i spożywania określonych pokarmów. Dobre odżywianie połączone z leczeniem farmakologicznym może pomóc w zapobieganiu nieprzyjemnym i drażniącym objawom. Coraz częściej zdarza się, że ludzie doświadczają refluksu żołądkowo-przełykowego. W krajach rozwiniętych może on dotyczyć nawet jednej piątej populacji.

Czym jest refluks żołądkowy? Jak można mu zapobiegać?

Refluks żołądkowy to schorzenie przewodu pokarmowego, w wyniku którego dochodzi do nieprawidłowego cofania się treści żołądkowej do przełyku. Przyczyn refluksu jest wiele, ale najczęściej są one spowodowane zaburzeniami opróżniania przełyku lub żołądka. Mogą go wywołać również inne choroby. Dieta w refluksie ma na celu złagodzenie objawów. Kobiety w ciąży często doświadczają refluksu, zwłaszcza jeśli chorują na cukrzycę. Dieta w cukrzycy ciążowej jest dietą antyrefluksową.

Objawy refluksu

Te objawy są charakterystyczne dla refluksu żołądkowo-przełykowego:

  • Nadmierne odbijanie się z kwaśnym posmakiem
  • Uczucie zgagi
  • Ból gardła, zaburzenia połykania
  • Nudności, wymioty,
  • Zmiana tonu głosu, chrypka i ból w nadbrzuszu.

Bezpieczne dla żołądka: Dieta refluksowa

Dieta antyrefluksowa przeznaczona jest do leczenia negatywnych objawów choroby. Nie podrażnia ona żołądka ani przełyku. Istnieje wiele źródeł, które wymieniają bezpieczną żywność, ale ważne jest, aby upewnić się, że masz na uwadze własne zdrowie. Jeśli chodzi o dobór produktów, dieta w cukrzycy ciążowej ma szczególne znaczenie. Należy zwrócić uwagę na wartościowe produkty, a także na odpowiednie zbilansowanie jadłospisu.

Wiele osób doświadcza cofania się treści żołądkowej do przełyku, zwłaszcza gdy zjedzą ciężki, tłusty posiłek lub wypiją alkohol. Stan ten nazywany jest refluksem fizjologicznym. Rozwiązuje się on samoistnie. Jeśli jednak występują uporczywe objawy, mamy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym.

Dieta w chorobie refluksowej

Wspomaganie leczenia chorych na refluks żołądkowy ma kluczowe znaczenie. W refluksie ważne są nie tylko pokarmy, które możemy spożywać, ale także technika jedzenia. Jakie elementy są najważniejsze?

  • Osoby otyłe i z nadwagą z refluksem powinny starać się schudnąć. Nadmierna masa ciała może prowadzić do wysokiego napięcia wewnątrzbrzusznego, co może negatywnie wpływać na zdrowie i zwiększać ryzyko rozwoju problemów z refluksem.
  • Ważne jest utrzymanie wygodnej pozycji ciała, zarówno podczas snu, jak i po jedzeniu. Zaleca się podniesienie wezgłowia o 15-20 cm.
  • Zaplanuj w swoim menu 5-6 małych posiłków dziennie. Posiłki należy spożywać powoli i bez pośpiechu. Zapobiegnie to połykaniu zbyt dużej ilości powietrza, co może powodować wzrost napięcia wewnątrzbrzusznego, co może nasilać refluks. Ważne jest, aby jeść umiarkowanie ciepłe lub zimne posiłki.
  • Refluks powinien być leczony dietą dostosowaną do danej osoby. W przypadku nasilonych objawów należy stosować dietę lekkostrawną, która nie pobudza produkcji soku żołądkowego.
  • Aby zapobiec cofaniu się pokarmu do przełyku, należy unikać leżenia przez co najmniej dwie godziny po jedzeniu. Należy też zachować co najmniej 3 godziny odstępu między ostatnim posiłkiem a położeniem się do łóżka. Nie należy również jeść przed snem.
  • Nie należy wykonywać ćwiczeń fizycznych bezpośrednio po jedzeniu. Ważne jest również, aby unikać intensywnej aktywności, długotrwałego schylania się lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ważne jest, aby wybierać ubrania, które nie będą zbytnio uciskały brzucha.
  • Warto rzucić palenie papierosów. Dzięki temu zmniejsza się napięcie dolnego zwieracza wydzielniczego przełyku.

Co jeść przy refluksie żołądkowo-przełykowym?

Choć tolerancja na niektóre pokarmy może być różna u różnych osób, istnieją pewne potrawy i produkty, które są zalecane dla osób cierpiących na refluks. Są to:

  • Mleko i produkty mleczne: Mleko niskotłuszczowe, mleko chude, sery chude, jogurty niskotłuszczowe, kefir, maślanka, mleko skondensowane odtłuszczone.
  • Chude mięsa (drób i młoda wołowina, cielęcina), jaja, ryby najlepiej przygotowywać bez dodatku tłuszczu.
  • Produkty zbożowe, owoce i warzywa, które są dobrze tolerowane
  • Woda mineralna, herbaty ziołowe, herbaty owocowe, napoje niegazowane.
  • Po delikatnych przyprawach nie będziesz odczuwać dyskomfortu
  • Bezpieczne owoce to brzoskwinie, nektarynki i melony, mango i banany.

Czasami pojawiają się pytania, czy dieta sokowa jest dobrym rozwiązaniem w leczeniu refluksu. Można pić soki warzywne i owocowe (z wyjątkiem pomidorów, cytrusów), ale należy uważać, aby sprawdzić, czy nie występuje dyskomfort. Diety sokowe nie są zalecane.